Chrám pôvodne stál v našej najvýchodnejšej obci - Novej Sedlici (okr. Snina). V roku 1974 však drevený svätostánok premiestnili do novovznikajúceho skanzenu v Humennom, kde sa stal prvým exponátom a s ním tam putovali aj ikony. Tie však už potrebovali starostlivý zásah reštaurátorov, a preto tri ikony - svätého Mikuláša, Bohorodičky a Krista Pantokratora - zverili do rúk skúsenej Ľudmile Zozuľákovej.
„Prvým krokom bola odborná demontáž z ikonostasu v chráme v skanzene a prenesenie do ateliéru v Košiciach. Po prenesení bola na ikonách upevnená polychrómia, nasledovalo očistenie maľby od lakov, starších retuší a odstránenie starších tmelov. Ďalším krokom bolo lepenie rozdelených častí podložky a architektúry, petrifikovanie a doplnenie chýbajúcich drevených prvkov. Následne boli dotmelené úbytky maliarskej vrstvy a polychrómie, polimentovanie, čiže nanášanie hlinky ako podkladu a nanesenie zlátenia a striebrenia. V závere prešli ikony optickým scelením retušou a záverečným lakovaním,“ vysvetlila Ivana Strakošová, zástupkyňa riaditeľky Vihorlatského múzea, pod ktorý skanzen patrí.
„Náklady na reštaurovanie boli 42 750 eur. Podporil nás fond na podporu umenia. V ďalšej etape by sme radi zreštaurovali štyri ikony predelového radu,“ doplnil etnograf Jozef Fundák.
Oprava v číslach
- Počet zreštaurovaných ikon: 3
- Náklady: 42 750 €
- Rok vytvorenia
- ikonostasu: 1764
- Rok premiestnenia do Humenného: 1974
- Dĺžka opravy: 9 mesiacov