Všetky potraviny, ktoré prišli do kontaktu s povodňovou vodou, treba ihneď zlikvidovať. Voda je kontaminovaná, vyplavilo aj žumpy a plávali v nej aj mŕtve zvieratá. Ak má človek čo i len mierne príznaky nevoľnosti, mal by vyhľadať lekára.
Pri povodniach a iných katastrofách môže dochádzať k vzniku rôznych infekcií. V tomto období sa nesmú podceňovať žiadne zdravotné problémy, najmä bežné hnačky, zvýšená teplota, bolesti brucha, hlavy, rôzne hnisavé infekcie, bolestivé, začervenané či teplejšie miesta na pokožke, ktoré môžu byť indikátorom začínajúcej choroby.
Pri problémoch je nutné vyhľadať odbornú pomoc. Medzi najzávažnejšie prenosné choroby v súvislosti s povodňami patria dyzentéria, vírusová hepatitída typu A (infekčná žltačka), leptospiróza a tularémia.
V tejto súvislosti Úrad verejného zdravotníctva SR varuje a upozorňuje na viaceré základné zásady: „Nezabúdajte na čistú vodu. Voda znečistená povodňami nie je vhodná na pitie ani na osobnú hygienu, používajte balenú alebo prevarenú vodu. Ak nemáte prístup k čistej vode a mydlu, používajte dezinfekčné prostriedky, napr. antibakteriálne gély alebo dezinfekčné obrúsky. Voda z povodní môže obsahovať baktérie, vírusy a iné nečistoty, vyhnite sa kontaktu s povodňovou vodou a pokiaľ to nie je možné, dôkladne sa umyte a vydezinfikujte akýkoľvek kontakt s otvorenými ranami.“