Čoho sa treba vystríhať?
Keďže prípravky nie sú bezpečné pre gumené a plastové diely, nepostriekajte nimi pneumatiku. Je tiež dobré, ak sprej nezasiahne sklenené výplne okien, najmä ak je na nich okenná fólia. Na lakované povrchy by sa nemali používať obzvlášť agresívne čistiace prostriedky. Samozrejme, vždy sa nájdu výnimky: niektoré čistiace prostriedky dnes výrobcovia ponúkajú ako biologicky odbúrateľný produkt, tieto často nenapadnú gumu, plast a farbu.
Aerosóly obsiahnuté v sprejoch sú vysoko horľavé, preto ich nepoužívajte na horúcom povrchu - napríklad by sa nemali dostať na horúci výfuk. Pri používaní čističov výrobcovia odporúčajú štandardné ochranné pomôcky ako rukavice, okuliare a respirátor. Ak brzda pred čistením vykazuje známky opotrebovania, ako sú praskliny, ryhy a jamky na kotúčoch alebo silnú hrdzu, jediným riešením je odviezť auto do servisu.
Naše odporúčania
Odporúčame sprejové čističe v tlakovej nádobe, lebo tie s mechanickým rozprašovačom nemajú dostatočný tlak, aby prenikli do každého zákutia brzdy. Odmasťovacie a čistiace vlastnosti robia z čističov bŕzd univerzálny čistič pre automobily a dielne. Takmer všetky kovové povrchy, či už ide o náradie, komponenty motora a prevodovky, časti spojky, štartéry, alternátory, karburátory, palivové čerpadlá, alebo plechy pred lakovaním, je možné nimi rýchlo a účinne vyčistiť.
Ak si budete kupovať čistič bŕzd, dbajte, aby mal uvedené, že rozpúšťa mastnotu, hrdzu, živice, asfalt a brzdový prach. Čim univerzálnejší prípravok, tým lepšie. Cena za pollitrový sprej sa pohybuje od troch do siedmich eur.