Expozícia je výsledkom 6-ročného úsilia múzea v spolupráci s Umelecko-priemyselným múzeom v Budapešti, aby priniesli najzásadnejšie diela z jeho tvorby. A je sa na čo pozerať...
„Samuel Libay je umelcom, ktorého dielo ma doslova ohromilo a podnietilo moju zvedavosť o jeho pestrý umelecký aj súkromný život. Jeho dielo inšpirované prírodou - roháče, kobylky, muchy - je vyrobené technikou filigránu, ktorá pripomína krehké japonské umelecké dielo. Libay nevytváral len drobné ozdobné predmety, ale aj veľkolepé plastiky a busty. Ovládal všetky detaily zlatníckych techník od tepaného spracovania kovu po liatie. Výstava Samuel Libay - majster filigránu je oslavou jeho kreativity a remeselného ducha,“ povedal o výstave kurátor Filip Glocko.
Návštevníci budú mať jedinečnú príležitosť obdivovať Libayovo vzácne dielo prvýkrát na Slovensku a rovno ide o najzásadnejšie diela z jeho tvorby. Ide o 39 diel v piatich celkoch, ktoré si návštevníci budú môcť pozrieť do 5. januára 2025.
Busta Cisára Františka I.
Umelecky výnimočné dielo z jemného strieborného drôtu. Filigránovú bustu cisára Františka I. (1768 - 1835) v životnej veľkosti dokončil 59-ročný Samuel Libay v roku 1840.
Zaujímavosti diela:
- Pracoval na ňom 3 roky a 4 mesiace, je ukážkou zlatníckej virtuozity aj ukrytých symbolov. Skladá sa zo 65-tisíc častí, cisár v uniforme generála má 6 cisársko-rakúskych vyznamenaní a rádov, ktoré Libay spracoval so znalosťou heraldika.
- Busta na štvorcovom podstavci so 67 akantovými listami a 4 skosenými rohmi symbolizuje dožitý vek cisára a územia 4 manželiek (Württembersko, Neapol, Modena, Bavorsko).
- Na podstavci je valcovitá noha s kruhovou podstavou. Nad ňou sú upevnené štíty s erbmi 18 území, ktoré patrili Rakúskemu cisárstvu.
- Výška: 72 cm