Jeden z prvých jarných kvietkov, ktoré začínajú kvitnúť ešte pomedzi snehové polia je fialový šafrán a ten možno úplne posledný kvet, ktorý pod Tatrami kvitne je fialová jesienka. Tieto kvietky sú skoro na nerozoznanie a svojou farbou a ušľachtilým vzhľadom akoby orámovali podtatranské vegetačné obdobie.
Dva kvietky, ktoré sú skoro rovnaké, a pritom sú také rozdielne. Z jedného je korenie, z druhého jed. Toho roku však jesienka predbehla svoju dobu. Miro (53) je vášnivý horský cyklista a popri tom si všíma a kochá sa prírodou. „Zaujalo ma, že na podtatranských lúkach som na konci augusta začal vídavať krehký fialový kvietok.
Nemôže to byť predsa jesienka, tá kvitla vždy v polovici októbra skoro ako posledný kvietok pred zimou. Keď ich objavím na lesných lúkach, viem, že moje lesné cyklistické túry sa končia a mám si začať chystať lyže. Žeby teraz kvitla takto skoro?“ Čudoval sa keď prišlo tento týždeň k prudkému ochladeniu a Miro sa vytasil s teóriou geniálnej múdrosti a predvídavosti prírody.
„Tie kvietky už vedeli, že ide chlad a nepohoda a vyhupli sa zo zeme už teraz. No a môžeme očakávať už len sneh a zimu.“ Či je to naozaj tak sme sa opýtali botaničky Zuzany Homolovej. „Toto leto bolo neuveriteľne teplé, skoro bez chladných periód a bolo aj nesmierne suché. Kvôli tomu neskoro jesenné kvety začali kvitnúť už teraz. Pozorujem to aj u iných kvetov, nie len jesienky. Taktiež rozkvitli po druhý raz aj niektoré jarné kvety. Určite však príde ešte aj babie leto, či bude teplé a slnečné to si netrúfam predpovedať ale určite sa ešte tatranská a podtatranská flóra nechystá na trvalú snehovú pokrývku.“
Krásna, ale nebezpečná je stručná a presná definícia jesienky obyčajnej. „Kvety má podlhovasté, lievikovité, šesťpočetné, ružovofialovej farby. V jeseni sú opeľované a semená sa vytvárajú v podzemnom semenníku, ktorý zostáva v zemi do jari. Jesienka obyčajná je trváca bylina, jej nadzemná časť sa vyvíja len v jeseni a sú to len kvety. Listy vyrastú až na jar. Pretrvanie rastliny počas obdobia zimného vegetačného kľudu zabezpečuje cibuľovitá hľuza.“
Je to ružovo fialový asi 10 až 15 cm vysoký kvet, ľudovo nazývaný zimozvesť alebo šafranica. Výrazne sa podobá na jarný šafrán, zvaný tiež krokus. Čas kvitnutia jesienky obyčajnej je práve jeseň. Rastie na chudobných, mierne vlhkých lúkach, stráňach a pasienkoch hlavne v hornatých oblastiach. Je dokonca nebezpečná aj pre dobytok. Obsahuje Alkaloid kolchicín, ktorý sa z tejto rastliny izoluje a používa sa v medicíne.