Koniec misie Cluster potom ponúka vzácnu možnosť študovať bezpečný a cielený atmosférický návrat štyroch rovnakých satelitov za rôznych podmienok. Satelit Salsa zostúpil do atmosféry ako prvý 8. septembra o 20:47 h stredoeurópskeho letného času (18:47 univerzálneho času). Ďalšie sesterské satelity z tohto klastra nazvané Samba, Rumba a Tango, by sa mali vrátiť do atmosféry postupne v rokoch 2025 a 2026.
Z vedeckého hľadiska je zaujímavé, že ide o satelity s excentrickou dráhou – vzdialenosť Salsy od Zeme kolísala od niekoľkých stoviek kilometrov pri najväčšom priblížení (perigeum) až po 130.000 km v najvzdialenejšom bode (apogeum).
Salsa, rovnako ako jej ostatní traja súrodenci, pri štarte v roku 2000 vážila až 1186 kilogramov, no spotrebovaním paliva sa jej hmotnosť znížila na približne 550 kg. Už v januári 2024 operátori kozmických lodí vykonali sériu manévrov, aby zabezpečili, že sa návrat Salsy uskutoční nad riedko obývaným regiónom v južnom Pacifiku, západne od pobrežia Čile. Prakticky všetky fragmenty družice zhoreli v atmosfére, pričom sa neuvoľnili žiadne toxické ani rádioaktívne látky.
"Zmysel tejto misie je v tom, ze ESA má síce model rozpadu družíc pri ich zánikoch, ale ten treba spresňovať a verifikovať podobnými pozorovaniami. Zvláštnosťou Satelitu Cluster II – Salsa bola jeho excentrická dráha, pri ktorej vnikal do atmosféry vyššou rýchlosťou ako družice z nízkych dráh. Bolo to užitočné a navyše išlo o takzvaný ´target reentry´, čo je zánik družice takmer pod úplnou kontrolou, respektíve čiastočne riadený," vysvetlil astronóm Juraj Tóth.