Nová legislatíva zároveň ušetrí peniaze majiteľom či prevádzkovateľom tepelných čerpadiel typu voda-voda. Rovnako sa zjednoduší a zlacnie prevádzka týchto čerpadiel. Za novelu zákona, ktorú inicioval podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba, hlasovalo 78 poslancov parlamentu.
Pre vicepremiéra a ministra životného prostredia Tomáša Tarabu je dôležité, aby zodpovední politici chránili verejný záujem štátu pred osobnými záujmami hŕstky rôznych špekulantov a podvodníkov, ktorí v minulosti skupovali pozemky pod slovenskými riekami aj pod vodnými stavbami. "Jednoznačne odmietame tieto praktiky vypaľovania štátu a jeho občanov. V parlamente sa jasne ukázalo, kto je na strane verejného záujmu a kto je na strane špekulantov a podvodníkov," podčiarkol Taraba.
Podľa šéfa envirorezotu nová legislatíva umožní zabrániť nielen kšeftovaniu s pozemkami pod vodnými stavbami, ale zároveň štát nebude vypaľovaný pri platení nájomného pod vodnými tokmi a priehradami.
Parlamentom schválená legislatíva tiež ruší poplatok, ktorý zaťažuje tepelné čerpadlá. V praxi to znamená, že majitelia či prevádzkovatelia tepelných čerpadiel typu voda-voda, ktoré dosahujú najvyššiu efektívnosť a najvyššie úspory energie, nebudú musieť platiť poplatky za odber podzemnej vody pri využívaní ich tepelného potenciálu. Obdobná výnimka na odbery podzemných vôd platila pre účely tepelných čerpadiel do roku 2014. Zmenou vodného zákona účinnou od 15. januára 2015 sa však zrušilo oslobodenie od platenia poplatkov za odbery podzemných vôd na účely energetického využitia.