Kalamitný výskyt komárov a zvýšený výskyt hmyzu je za priaznivého klimatického vývoja častým sprievodným javom po povodniach. „Pri kalamitnom výskyte pôsobia vonku obťažujúco aj celých 24 hodín. Za kalamitu považujeme taký výskyt komárov, keď je možné zaznamenať niekoľko desiatok (slabá kalamita) alebo niekoľko stoviek (silná kalamita) útokov na jednu osobu počas jednej minúty,“ upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva SR.
„Aj vzhľadom na aktuálne počasie a vzhľadom na to, že prišlo k vybreženiu Moravy alebo Dunaja v istých lokalitách do tých záplavových území, vzniknú väčšie plochy, kde budú potenciálne liahniská komárov,“ doplnil hovorca magistrátu hlavného mesta Peter Bubla. Čím je teplejšie, tým rýchlejšie sa komáre vyvíjajú a vylietavajú skôr. Teraz treba rátať s obdobím približne dvoch týždňov.
Dôležitá je teplota vody
Po výdatných dažďoch a chladnom počasí sa vráti oteplenie. Ideálne podmienky na liahnutie komárov. „Tam je dôležitá teplota vody a ani nie až tak teplota ovzdušia. Štandardne pri tých záplavových druhoch hovoríme okolo 10 stupňov Celzia. Počítame s tým, že sa vyleje Morava, možno aj Dunaj, tým nám hrozí vlna komárov práve tých záplavových druhov, ktoré sa rozlietavajú niekoľko kilometrov a masívne sa množia,“ uviedla Viktória Čabanová z Biomedicínskeho centra SAV.