Strach z návratu
Podľa Pavlíny je právny systém zhnitý a na súde si dokonca mala prejsť zo strany orgánov výkonnej moci obhajobou správania sa agresora, ktorý bol vraj v zlom psychickom stave. Súdny znalec označil Pavla za osobnosť, ktorá vykazuje histriónske a narcistické črty správania.
A hoci sa roky týrania a boja o holý život skončili šťastne, Pavlína má strach najviac o svoju dcéru a vnúčatá. „Ako psychopatovi zabránite príkazmi, aby sa už nepriblížil? Bojím sa, že sa vráti, cítim to. Aj to je dôvod, pre ktorý chcem žiť sama, nechcem, aby ublížil niekomu, kto bude so mnou bývať,“ uzatvára.
Psychiatrička: Netreba podľahnúť sľubom
Nový Čas oslovil odborníčku s otázkou, čo môžu ženy v takejto nesmierne ťaživej situácii robiť. „V prvom rade je nevyhnutné vyhľadať odbornú pomoc, pretože rady od kamarátok často nestačia,“ hovorí psychiatrička Danica Caisová. Odborná pomoc je kľúčová, najmä vtedy, keď je žena rozhodnutá riešiť svoju situáciu, čo je najdôležitejším krokom. Tento proces je zložitý a viacvrstvový. Mnohé ženy sa obávajú zveriť aj svojim najbližším priateľkám a radšej taja, čo sa deje. Keď sa objavia modriny, často ospravedlňujú svoje zranenia tým, že sa udreli do dverí, pretože sa hanbia a myslia si, že muža k násilnému správaniu vyprovokovali. Ak sa týraná osoba rozhodne vyhľadať odbornú pomoc, môže sa stať, že terapeutovi bude tvrdiť a presviedčať ho, že zo situácie nemôže odísť, ale jeho úlohou je dodať jej odvahu, aby sa rozhodla riešiť svoju situáciu. „Ľudia, ktorí sa s takou situáciou nikdy nestretli, radi ponúkajú radu - zbaľ sa a odíď. Hoci sú tieto rady dobre mienené, spravidla nie sú účinné,“ vysvetľuje Caisová.
Týrané ženy často čelia vyhrážkam od mužov, ktorí im hovoria, že ich nájdu, zničia, ublížia im alebo ich budú prenasledovať, ak od nich odídu. A keď už sa ženy rozhodnú odísť, muži často prichádzajú so sľubmi, že sa zmenia. Mnohé nakoniec týmto sľubom podľahnú a vrátia sa späť. Je však dôležité si uvedomiť, že práve toto je kritická chyba. „Takíto ľudia veľmi dobre vedia, čo majú povedať a ako konať, aby obeť znova dostali pod svoju kontrolu,“ uzatvára psychiatrička.
Signál domáceho násilia
- Pomocou tohto signálu môžete požiadať o pomoc inú osobu.
- Ak uvidíte tento symbol, volajte tiesňovú linku a komunikujte s osobou pomocou jednoduchých otázok.
- Otvorte dlaň so zastrčeným palcom
- Zakryte palec hornými prstami
Dôležité kontakty
Polícia - linka 158.
Ak máte podozrenie, že žena vo vašom okolí je týraná alebo inak zneužívaná, alebo ste samy obeťou, volajte Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212.
Ďalšie kontakty pomoci
www.zastavmenasilie.gov.sk, poradenstvo je poskytované aj e-mailom na:
linkaprezeny@ivpr.gov.sk.