„Vláda má za úlohu konsolidovať verejné financie a zmena siete zastupiteľských úradov je súčasťou vládneho programu,“ uviedol Blanár v reakcii na kritiku. Zdôraznil, že aj bez ambasády zostanú diplomatické vzťahy s Dánskom aktívne a Slováci tam budú podporovaní. V konzulárnej práci naštartovali projekt lietajúcich konzulov, ktorí v prípade zvýšených požiadaviek sú k dispozícii žiadateľom o víza.
„Rovnako neprerušujeme náš aktívny dialóg, ktorý bude v prípade Dánska prebiehať na rovnakej úrovni, ako ho zabezpečujú Dáni, ktorí tiež nemajú svoju ambasádu na Slovensku,“ uviedol Blanár pre Nový Čas. Vo svojej odpovedi reaguje na kritiku exministra zahraničných vecí Miroslava Wlachovského.
Ten varoval, že vzťahy s Dánmi sú nesymetrické a Slovensko od nich potrebuje viac, než oni od nás. Blanár jeho slová označil za „kolenačkovú diplomaciu“, Slovensko podľa neho musí mať hrdý a suverénny postoj na medzinárodnej scéne.
„Nové ambasády nie sú o turistoch, ale o hospodárskej spolupráci a geopolitických záujmoch,“ vysvetlil Blanár na margo nových veľvyslanectiev. Zriadenie styčného úradu v Addis Abebe (hl. mesto Etiópie, sídlo Africkej únie) má podporiť našu kandidatúru do Bezpečnostnej rady OSN.