Je za tým šetrenie?
Optimalizáciu diplomatických služieb považuje za bežný jav bývalý štátny tajomník Martin Klus. „Diskutabilná je systémovosť a načasovanie takýchto rozhodnutí v našich podmienkach,“ uviedol. Podľa neho sa na rozhodnutí Blanára podieľalo šetrenie, ale aj tzv. reciprocita. „Odchod nórskych diplomatov do Rakúska určite zavážil,“ tvrdí Klus.
Avšak nerozumie zrušeniu konzulátu v Krakove či obnovenie veľvyslanectva v Bruseli: „V Bruseli už máme dostatočné diplomatické zastúpenie. Šetrenie verejnými financiami mi tu nesedí,“ dodal. Dosahy na Slovákov v zahraničí nemusia byť vážne, ak bude aktívna sieť honorárnych konzulátov.
Bude to drahšie rozhodnutie
Rastislav Káčer, bývalý diplomat
- Je to zlé rozhodnutie. Aj z hľadiska bezpečnostno-strategického, aj z ekonomického. Nórsko je významný donor a strategický exportér plynu. V oboch krajinách žije významná slovenská komunita. Minister to obhajuje šetrením, čomu nerozumiem, pretože toto zlé rozhodnutie bude určite drahšie. V oboch krajinách vlastníme majetok - zriadenie 4 nových úradov, kde žiadny majetok nemáme, bude o dosť drahšie.
Myslím, že rozhodnutie nie je motivované záujmom štátu, ale osobitnými záujmami niekoho politicky alebo biznisovo blízkeho ministrovi. Nechápem zrušenie úradu v Prištine. Vždy sme mali ambíciu hrať úlohu na západnom Balkáne. Máme vysokého predstaviteľa EÚ pre Balkán a zrušíme tam úrad po tom, koľko diplomatickej energie sme tam investovali.