Chrápanie je otravné a ak sa nám kvôli nočnému píleniu dreva niekoho iného nedá zaspať, je to ešte horšie. Ako informuje LADbible, nejde len o nepríjemnosť, môže znamenať aj vážne zdravotné problémy.
Niektorí ľudia chrápu len vtedy, ak sa necítia dobre a sú preťažení alebo ak pili alkohol. Niektorí dokonca nechrápu vôbec, zatiaľ čo iní chrápu počas každého spánku. Štúdia naznačuje, že približne 45 % dospelých chrápe príležitostne, zatiaľ čo 25 % chrápe pravidelne.
Muži chrápu častejšie, pričom existujú určité faktory, ktoré vás vystavujú vyššiemu riziku. Napríklad, ak ste pili alkohol, užívali lieky na spanie, spali na chrbte alebo máte vyšší BMI, je pravdepodobnejšie, že budete chrápať.
S chrápaním súvisí aj niekoľko ochorení. Napríklad obštrukčná spánková apnoe (OSA), pri ktorej sa vám počas spánku zastavuje a spúšťa dýchanie. Podľa časopisu New Scientist sa OSA spája s viacerými kardiovaskulárnymi ochoreniami - napríklad s mŕtvicou. Chrápanie môže súvisieť aj s aterosklerózou krčných tepien, pri ktorej sa v tepnách na krku vytvárajú tuhé tukové usadeniny, čo samo o sebe spôsobuje aj veľké riziko mozgovej príhody.
V roku 2008 vedci z Westmead Institute for Medical Research v Sydney skúmali krčné tepny u chrápajúcich a nechrápajúcich ľudí. Zistili, že čím ťažšie chrápal človek, tým pravdepodobnejšie mal aterosklerózu krčných tepien. Predpokladalo sa, že vibrácie, ktoré vznikajú počas chrápania, môžu poškodzovať tepnu. Aby vedci pochopili, či je to možné, vystavili krčné tepny králikov hodinám vibrácií podobných chrápaniu. Tepny sa zúžili, ako predpokladali, čo naznačovalo, že táto teória je možná.