Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
21.09.2024 18:23 | Správy | Domáce správy

Hrad Likava sa na dva roky uzavrie: Liptovské múzeum začalo s rekonštrukciou

Liptovské múzeum v Ružomberku začalo rekonštrukčné práce na hrade Likava. Na najväčší hrad Liptova zavedú elektrickú prípojku, zároveň sa robí pamiatkový výskum. Po začatí rekonštrukčných prác bude hrad zatvorený približne dva roky. Informovala o tom marketingová manažérka Liptovského múzea Slávka Križková.

Hrad prejde zásadnou obnovou zameranou na ochranu a konzervovanie prvkov hradnej architektúry. Cieľom je zastaviť degradačné procesy a stabilizovať statické poruchy tak, aby sa dali sprístupniť ďalšie objekty. Okrem samotnej rekonštrukcie bude hrad doplnený o expozičnú časť. Po dokončení prác by sa mali verejnosti sprístupniť doteraz neprístupné časti hradného komplexu.

"Obohatíme ich o nové interiérové a exteriérové prvky a vytvoríme zaujímavý návštevnícky okruh. Vďaka novému osvetleniu bude hrad pôsobiť ešte magickejšie. Počas sezóny pripravíme pre návštevníkov bohatý program podujatí," spresnil riaditeľ múzea Martin Hromada.

Obnovu hradu môže Liptovské múzeum realizovať vďaka úspešnému projektu Žilinského samosprávneho kraja a Moravskoslezského kraja. Výsledkom cezhraničnej spolupráce bude nielen obnova hradu Likava, ale aj českého hradu Hukvaldy.

Predpokladané náklady na projekt sú 3,9 milióna eur, 3,5 milióna eur je určených na stavebné práce a výskum hradu. Zvyšné náklady použijú na smart technológie, kamerový systém či kultúrne podujatia a marketingové aktivity.

 

Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk




Najčítanejšie
24h /  3d /  7d
Na mori prežil neuveriteľných 95 dní.
Foto
Stal sa zázrak: Muž prežil na mori 95 dní! Neuveriteľné, čo všetko robil, aby prežil
Kanadský premiér Mark Carney.
Kanadský premiér Carney chce nezávislosť: Navrhuje jedno riešenie! Čo má v pláne?
Slovensko v záverečnom zápase Ligy národov nastúpilo proti Estónsku.
Foto
Poznáme slovenského futbalistu roka 2024: Kto sa stal víťazom prestížnej ankety?
John F. Kennedy, 35. prezident USA.
Záhadná smrť Kennedyho opäť ožíva: Utajené materiály sa zverejnia už o pár hodín!
Na Ukrajinu naďalej padajú ruské rakety.
Plán podpory EÚ pre Ukrajinu je v ohrození: Proti sa postavili dve členské krajiny
Pápež František.
Pápežov stav sa opäť mierne zlepšil: Lekári sa chystajú k veľkému kroku
Legendárny herec Gene Hackman († 95) a Betsy Arakawa († 63) boli v stredu popoludní nájdení mŕtvi vo svojom dome v Santa Fe.
Foto
Smrť Hackmana († 95) plná záhad: To, čo povedal lekár jeho manželky († 65), ŠOKUJE! Ako to mohla urobiť?!
Ilustračné foto
Z odstavenej trafostanice unikli desiatky ton oleja: Hasiči sa teraz boja najhoršieho
Takto už mladá žena dávno nevyzerá.
Foto
Po strate bábätka vážila 272 kíl, dnes nosí veľkosť S: Dychberúca premena, vyzerá ÚŽASNE!
Donald Trump a Vladimir Putin.
Kremeľ odhalil, o čom sa bude Putin baviť s Trumpom: Téma, kvôli ktorej bude Zelenskyj zúriť
Brad vo filme stvárňuje Sonnyho Hayesa, ktorého sľubne rozbehnutú kariéru stopla nehoda.
Nový trailer k filmu s Bradom Pittom: Fanúšikovia sú vo vytržení! F1 plná rýchlosti, hazardu a EROTIKY
Tomáš Klouček (vľavo) v sezóne 2013/2014 získal s Košicami slovenský extraligový titul.
Foto
Šokujúca správa: Bývalý obranca Košíc tragicky zahynul (†45)