V relácii Nového Času Diskusný klub so Šimonom Žďárskym zhodnotil, ako by mali konať politici a objasnil tiež to, či sú Slováci v prípade takýchto katastrof dostatočne zodpovední.
Ako štát zvládol túto povodeň?
Mali sme naozaj obrovské šťastie v porovnaní Poľskom, Českou republikou a Rakúskom. Nás najhoršie dôsledky obišli. Škody sa týkajú predovšetkým Záhoria, čo je pomerne veľká lokalita. Našťastie, išlo o dve veci, ktoré pozitívne ovplyvnili to, že dnes napríklad nehovoríme o obetiach na životoch na Slovensku, a síce predvídateľnosť, čo nebýva bežné, a zároveň charakter tej povodne. S výnimkou Stupavy a Perneka a ešte jednej obce nebolo možné hovoriť o záplavovej vlne, ktorá má tú tendenciu brať so sebou pôdu, kusy dreva, ničiť nehnuteľnosti, autá a ohrozovať ľudí na životoch. Ak by sme sa však ocitli v pozícii Českej republiky alebo Rakúska, je otázka, či by sme to teda zvládli aspoň na kvalitatívne rovnakej alebo lepšej úrovni. Domnievam sa, že nie.
Vedia sa Slováci na katastrofy pripraviť?
Bol čas si pokojne zbaliť veci, zabezpečiť si náhradné ubytovanie a ochrániť svoj majetok. Bez toho, aby som zaťažoval štát alebo samosprávu, sa dokážem postarať o vlastné bezpečie. To na Slovensku nemáme ako kultúru, v severských krajinách je to bežná vec. Politici radi budia dojem, že sa podieľajú na riadení konkrétnych zásahov a opatrení. Takto to nie je. Áno, ministri za konkrétne rezorty sú zodpovední za to, že na úrovni nejakého krízového štábu majú prijať informácie a stanoviská, ktoré môžu preniesť do praxe napríklad pokynom pre policajného prezidenta alebo ďalším. Ale riadenie samotného zásahu musia riadiť na to určení profesionáli.