Čo by mal robiť politik v takejto situácii?
Politici mi na postihnutých miestach prekážajú z jedného dôvodu. Prakticky vždy znamenajú nejakú formu záťaže alebo stiahnu na seba dočasne sily, ktoré sú potrebné na zvládnutie danej udalosti. Ich účasť zbytočne zaťažuje systém a odoberá sily a prostriedky. Na druhej strane, pokiaľ dôjde k veľkým škodám, obyvateľstvo potrebuje cítiť, že na to neostalo samo. Prítomnosť vysokopostaveného politika na mieste má s odstupom času upokojujúci účinok.
Nie je problém, že politici odškodňujú ľudí postihnutých katastrofou, ktorí nemajú poistené majetky? Môžu sa tak vôbec poučiť?
Je individuálna zodpovednosť každého občana, kde si tú nehnuteľnosť kúpim. Či mi to stojí za to riziko. Ak niekto postaví dom na mieste, kde sa to nehodí, veľmi rýchlo zistí, že sa to neoplatilo. V tých bezpečnostných dôsledkoch hovoríme o tom, že potom ľudia často doplácajú na to, že ich nehnuteľnosť je poškodzovaná a predateľná pod cenu alebo vôbec nie. Ocitli sa v pasci. Týka sa to majiteľov tisícov nehnuteľností na Slovensku, predovšetkým tam, kde došlo k výstavbe skokovo, bez rešpektovania lokálnych podmienok a bez dostatočného zabezpečenia proti vode.
Mala koalícia odsunúť na bok odvolávanie Michala Šimečku a riešiť radšej povodne?
Nie som politológ. V zásade vedieť si stanoviť priority je úplne na mieste. Na druhej strane, čakať od parlamentu, že bude nejakým spôsobom ovplyvňovať priebeh záchranných prác...