Prítomnosť zvierat, ktoré mohli držať na ruke, či dokonca pohladkať, má hlavne ľuďom postihnutým rozličnými chorobami pomôcť v uzdravovaní alebo v zmierňovaní príznakov.
V piatok si aveoterapiu mohol vyskúšať každý v staroľubovnianskom skanzene. Pacienti domova sociálnych služieb sv. Anny v Starej Ľubovni boli spočiatku opatrní pri kontakte so sovou, s myšiakom alebo orlom. Postupne sa však osmelili. Nakoniec nikto nechcel zo skanzenu odísť, kým si nevyskúša, aké to je držať na ruke dravca. Ešte viac sa mali na pozore nevidiaci, pre ktorých je aveoterapia vhodným doplnkom pri spoznávaní sveta hmatom.
„Spočiatku som sa veľmi bála, keď mi na ruku dali sovu. Ale keď som ju pohladkala, zistila som, že je jemná a hebká. Nikdy nezabudnem, aký to bol zaujímavý pocit,“ skonštatovala nevidiaca Lucka (16). „Aveoterapiu okrem nás neposkytuje nikto nielen na Slovensku, ale nestretli sme sa s tým ani nikde na svete,“ vraví riaditeľ základnej školy zo Štiavnických Baní, kde sa vyučuje aj sokoliarstvo, Pavel Michal. „Chodievame aj do nemocníc. Deti majú spríjemnený pobyt. Veríme, že naša aktivita im pomáha aj pri liečbe. Dobre naladený človek znáša chorobu ľahšie ako depresívny,“ uzavrel riaditeľ.
Priaznivé účinky aveoterapie
- vhodná pre nevidiacich: hmatom môžu spoznať svet, o ktorom doteraz len počuli
- pomáha ťažko chorým deťom v nemocniciach: prítomnosť dravých vtákov ich privedie na príjemnejšie myšlienky
- pozitívna pre mentálne postihnutých ľudí: možnosť dotknúť sa dravého vtáka im prináša hlboký zážitok
- má pozitívne účinky i pre telesne postihnutých