Dermatológ Ondrej Žilínek v Časovke s Denisou Fedorákovou vysvetlil, ako si samovyšetrenie urobiť doma, kedy pomôže telemedicína a kedy už je dôležitá návšteva ambulancie.
Je pravda, že naša pokožka si celý život pamätá každé spálenie slnkom?
Všetky dáta, fakty a štatistiky nám ukazujú, že to je pravda. Je dôležité aj to, kedy dôjde k samotnému spáleniu. Najhorší možný scenár je, ak sa v ranom detstve spáli človek bledého fototypu. Tým sa v priebehu života rapídne zvyšuje riziko rôznych typov kožných nádorov. Každých päť spálení kože zdvojnásobuje riziko rakoviny kože.
Všetci používame opaľovacie krémy v lete. Na jeseň a v zime máme pocit, že krémy už nie sú potrebné. Lenže v súčasnosti to už pre naše územie a poveternostné podmienky neplatí...
Dôkazom toho je jeden ukazovateľ, ktorý máte možnosť zaznamenať v predpovedi počasia - UV index, a teda miera intenzity ultrafialového žiarenia. UV index vie byť veľmi vysoký aj vtedy, keď máme pekné jesenné počasie. Takže tu už nejde iba o neskorú jar alebo samotné leto. Vysoký UV index môžeme mať pokojne aj počas zimy.
Dnešní seniori takmer vôbec v mladosti nepoužívali ochranné krémy a hovoria, že im slnečné žiarenie vôbec neublížilo...
Do ambulancie mi chodia aj seniori, ktorí hovoria presne to, čo spomínate. Musia si však uvedomiť, že za uplynulé desaťročia sa na našom území zmenili prírodné podmienky, intenzita slnečného žiarenia je veľmi silná a že v časoch mladosti dnešných seniorov bola veľmi silná ozónová vrstva. A hoci by sme si aj všetci bez rozdielu veku dali ochranný krém, neznamená to 100-percentnú ochranu našej pokožky. Napr. pri ochrannom faktore 50 stále preniká do pokožky polovica intenzity slnečného žiarenia.