Ak si na koži teraz na jeseň spozorujeme zmeny, či už v podobe znamienok, alebo kožných výrastkov, musíme navštíviť lekára alebo stačí, ak sa budeme sledovať?
Samovyšetrenie by malo byť základom, najmä po letnej sezóne, keď je pokožka často vystavená zvýšenému UV žiareniu a môže byť poškodená slnkom. Kedysi sa kládol väčší dôraz na význam kontroly znamienok, pričom dnes je tento aspekt niekedy prehliadaný. Existuje jednoduchá anglická skratka ABCD, ktorá pomáha pri samovyšetrení znamienok:
A - asymmetry (asymetria) - znamená, či má znamienko pravidelný tvar, alebo je nepekne krivé a asymetrické
B - border (okraje) - skontrolujte, či sú okraje znamienka rovnomerné, alebo nepravidelné, či sa okraje strácajú, alebo majú rôzne sfarbenie
C - color (farba) - znamienka môžu stmavnúť alebo zmeniť farbu v reakcii na slnečné žiarenie, dôležité je si všimnúť, či sú farebne jednotné, alebo sa v nich objavujú rôzne odtiene
D - diameter (priemer) - rizikovejšie sú znamienka, ktoré sú väčšie, priemer nad 6 mm môže byť dôvodom na zvýšenú pozornosť
E - evolution (vývoj) - sledujte, ako sa znamienko mení v čase, ak sa zrazu začne meniť tvar, farba alebo veľkosť, môže to byť varovný signál
Často hovorím pacientom, aby sa zamerali na znamienka, ktoré im pripadajú ako „škaredé káčatko“ alebo ktoré sa v poslednom čase zmenili.
Ďalšou pomôckou je F - funny-looking (neobvyklý vzhľad) - ak niektoré znamienko okamžite upúta pozornosť alebo intuitívne vyvoláva pocit, že niečo nie je v poriadku, môže ísť o problém, ktorý si zaslúži ďalšie odborné vyšetrenie.
Ak spozorujem na pokožke znamienko a niečo mi na ňom nesedí, existuje možnosť, ako mi dokáže lekár pomôcť bez toho, aby som musela ísť do ambulancie?
Existujú rôzne mobilné aplikácie a umelá inteligencia, ktorá sľubuje pomoc pri diagnostike, ale vôbec by som sa na to nespoliehal. Pri odbornejšej forme samovyšetrenia, v rámci tzv. telemedicíny (medicína na diaľku), máme k dispozícii medzistupeň, ktorý eliminuje nutnosť fyzicky navštíviť kožného lekára. Na Slovensku tento systém funguje už rok pod záštitou zdravotnej poisťovne Dôvera, ktorá ho ponúka ako tzv. kožný benefit. Po registrácii a overení, že je pacient klientom poisťovne, sa užívateľovi sprístupní intuitívne rozhranie, ktoré ho prevedie sériou otázok. Následne môže pacient odfotografovať akýkoľvek kožný problém - či už ide o znamienko, chronické kožné ochorenie alebo drobné podráždenia - a zaslať ho na vyhodnotenie. Na druhej strane systému sú zazmluvnení slovenskí dermatológovia, ktorí na základe fotografie a opisu často dokážu poskytnúť rady či odporúčania, napríklad ohľadom voľnopredajných liekov alebo krémov. V prípade potreby môžu dermatológovia vystaviť e-recept. Ak však fotografia naznačuje vážnejší problém, odporúčajú osobnú návštevu špecialistu. Tento systém je veľmi užitočný, no čo sa týka znamienok, posúdiť ich iba z fotografie je náročné. Preto by mali byť vždy preverené osobne u dermatológa. Napriek tomu telemedicína umožňuje preventívne vyšetrenia, ktoré môžu odhaliť niektoré problémy v počiatočnom štádiu.