Poistku nestihli
Jana kontaktovala výrobcov peny v Poľsku. Povedali jej, že majú doklady z Európskej únie, nech kontaktuje toho, kto to nanášal. Výrobcovia jej ponúkli opätovné zateplenie ich výrobkom, o tom však už nechcela ani počuť. „Rada by som však upozornila ľudí, aby sa riadili projektovou dokumentáciou,“ upozorňuje Jana, ktorá nestihla dom ani poistiť.
„Na súde by som tiež nepochodila, lebo som zmenila materiál na zateplenie,“ dodáva. Napriek strastiam sa však rodina nevzdala a začala stavať zrub nanovo. „Dokončený bude asi až na budúci rok, ale dole už bývame. Snažili sme sa ho ešte vylepšiť, a hlavne máme na každej strane hromozvod a všetko sme konzultovali s odborníkmi. Po vyhorení som sa búrky bála, ale už som pokojnejšia,“ uzatvára Jana.
Čo je PUR pena?
Marketingovo je označovaná ako samozhášavá, nie je však nehorľavá. Izolácia striekanou PUR penou sa vyznačuje vysokou odolnosťou proti vlhkosti a vode, ale aj napríklad odolnosťou proti napadnutiu biologickými škodcami alebo proti korózii kovov. Polyuretánová pena dokonale vyplní všetky praskliny, pukliny a trhliny.
Klasifikácia stavebných materiálov
Stavebné materiály sú na základe laboratórnych skúšok klasifikované podľa európskych noriem do jednej zo siedmich tried s označením A1, A2, B, C, D, E, F. Najbezpečnejšie sú výrobky triedy reakcie na oheň A1 a A2. Sem patrí napríklad minerálna vlna - kamenná vlna alebo sklená vata.