Projekty EUTF vytvorili mnoho výsledkov a čiastočne dosiahli svoje ciele. Všetky projekty, ktoré audítori preverovali, reagovali na potreby, ale nie vždy na tie najnaliehavejšie. Z ukazovateľov používaných na monitorovanie výsledkov projektov nevyplýva, či sú udržateľné alebo či pomohli riešiť základné príčiny nestability, migrácie a vysídľovania obyvateľstva.
Na rozdiel od predchádzajúcej pomoci sa EUTF snažil finančnú podporu viac orientovať na informácie založené na dôkazoch. Komisia vypracovala nové prístupy na zber informácií o základných príčinách migrácie a na identifikáciu rizík v oblasti ľudských práv v nestabilnom prostredí.
Vzhľadom na to, že tieto riziká sú v Líbyi vyššie, EK po prvýkrát poverila ich monitorovaním tretie strany, ktoré môžu byť užitočným zdrojom informácií. Nemá však formálne postupy na oznamovanie, zaznamenávanie a sledovanie prípadov údajného porušovania ľudských práv v súvislosti s projektmi financovanými EÚ. Neexistuje systém, ktorý by preukázal, že takéto prípady boli vyšetrené a zohľadnené pri rozhodovaní, či má EÚ vo financovaní pokračovať, alebo ho pozastaviť.
EDA vydal niekoľko odporúčaní a žiada eurokomisiu, aby ich urýchlene vykonala s cieľom zlepšiť financovanie v záverečnej fáze fondu, ktorá sa skončí v roku 2025. Komisia by sa podľa audítorov mala lepšie zamerať na geografické oblasti a príjemcov pomoci na základe dôkazov, lepšie identifikovať riziká v oblasti ľudských práv a prijať zmierňujúce opatrenia.