S myšlienkou transplantácie pečene od živých darcov prišli v TC v Banskej Bystrici pred rokom a pol. Dôvodom je podľa Skladaného fakt, že ochorenia pečene sa stávajú stále častejšou príčinou smrti a u čoraz mladších ľudí. "Slovensko má najviac cirhózy na svete a počet ľudí, ktorí budú potrebovať transplantáciu, ako jedinú možnosť záchrany života, bude narastať," skonštatoval prednosta s tým, že na Slovensku je zároveň vzhľadom na počet obyvateľov obmedzený počet darcov.
V TC v Banskej Bystrici robia priemerne 40 bežných transplantácií pečene ročne. Pri transplantácii od živých darcov by sa podľa Skladaného zvýšila pravdepodobnosť záchrany života v prípade, ak nie je k dispozícii vhodný orgán. "Všetky tieto projekty sa najlepšie spúšťajú so zahraničným partnerom, ktorý má s tým bohaté skúsenosti. Kolegovia z Prahy súhlasili, že by nás viedli na tejto ceste," dodal Skladaný. Teraz bude podľa neho intenzívne prebiehať teoreticko-logisticko-právna fáza prípravy projektu.
Cieľom lekárov z TC je v tejto súvislosti najmä šíriť osvetu a zároveň túto možnosť odporúčať aj svojim pacientom. Pacientka banskobystrickej FNsP 35-ročná Natália tento typ transplantácie už absolvovala práve v pražskom IKEM. Časť svojej zdravej pečene jej darovala 39-ročná sestra Veronika. "Hlavný prínos je v tom, že sa zmenší počet ľudí, ktorí sa transplantácie nedočkajú," uzavrel Skladaný.