Rodičov tiež prirodzene zaujíma aj následná liečba zraku ich detí, a najmä to, či sa poruchy očí časom počas detstva dokážu prirodzene upraviť. U starších detí je pomerne jednoduché zistiť, že niečo nie je v poriadku. Dieťa buď vie pomenovať, že zle vidí, alebo si všimneme príznaky ako problémy pri písaní a čítaní, časté bolesti hlavy, mrkanie.
Deti v predškolskom veku si dávajú predmety bližšie k tvári alebo sedia bližšie pri televízore, zakopávajú alebo škúlia. „U najmenších detí, do troch rokov, môže ísť aj o vrodené chyby, ktoré sa diagnostikujú buď v pôrodnici, alebo v prvých mesiacoch života, keď si rodičia všimnú, že dieťa nereaguje na podnety, nesleduje hračku, reaguje hlavne na hlas alebo dotyk a bojí sa samo v neznámom prostredí,“ vysvetľuje očná lekárka MUDr. Petra Senešiová.
Otázne vtedy je, či máme ísť vtedy priamo k očnému lekárovi, alebo stačí vyhľadať optometristu v optike. „Optometrista môže len mierne upraviť dioptrie u väčších detí, avšak nemôže deťom aplikovať potrebné kvapky, vyšetriť dieťa v cykloplégii alebo vyšetriť očné pozadie. Po rozkvapkaní očí vieme deťom presne namerať dioptrie, v opačnom prípade môže byť odchýlka aj niekoľko dioptrií,“ upozorňuje očná lekárka Petra Senešiová.