Americkí vedci teóriu neoverovali ostreľovaním asteroidov s priemermi niekoľkých stoviek metrov jadrovými hlavicami – takýto experiment by bol príliš nákladný a porušil by Zmluvu o zásadách činnosti štátov pri výskume a využívaní kozmického priestoru, vrátane Mesiaca a iných nebeských telies z roku 1967, skrátene nazývanú aj Kozmický dohovor. Pracovali na Zemi vo výrazne menšej mierke – na približne 12-milimetrové modely asteroidov použili údajne najväčší röntgen na svete umiestnený v Národných laboratóriách Sandia v meste Albuquerque v Novom Mexiku. Zariadenie dokáže vytvoriť najjasnejší záblesk röntgenového žiarenia na svete so silou 80 terawattov, uviedol pre AFP hlavný autor štúdie Nathan Moore z laboratórií Sandia.
Väčšina energie sa pri jadrovom výbuchu uvoľňuje vo forme röntgenového žiarenia. Vo vesmíre nie je vzduch, preto nemôže vzniknúť rázová vlna ani ohnivá guľa ako v atmosfére Zeme. Röntgenové lúče i tak dokážu zasadiť mocný úder.
Röntgenové žiarenie počas pokusu bez ťažkostí odparilo povrch modelov. Odparovanie materiálu podľa Moorea premenilo modely na raketový motor, ktoré sa rýchlosťou približne 250 kilometrov za hodinu pohybovali opačným smerom ako odparujúci sa materiál. Pokus ako prvý potvrdil predpoklady pôsobenia röntgenových lúčov na asteroid, dodal vedec.