Experiment predpokladal použitie jadrovej hlavice so silou jednej megatony (jedného milióna ton dynamitu). Najsilnejšia odpálená jadrová zbraň všetkých čias bola sovietska bomba Cár so silou 50 megaton.
Ak by jadrová bomba mala v budúcnosti odvrátiť asteroid, musela by vybuchnúť najviac niekoľko kilometrov od povrchu telesa a zároveň niekoľko miliónov kilometrov od Zeme, upozorňuje Moore.
Kľúčovým faktorom je čas – úspech misie zaručí iba odhalenie asteroidu v dostatočnom predstihu a dostatok času po zásahu na zmenu trajektórie. Najväčšie asteroidy sa však hľadajú najľahšie, preto tento spôsob obrany môže uspieť, uvádza Moore.
Zatiaľ najväčší test planetárnej obrany Zeme vykonal v roku 2022 americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Vedci vesmírnou loďou DART veľkosti chladničky vrazili do 160-metrového asteroidu Dimorphos a úspešne ho výrazne vychýlili z kurzu.
Vrážanie vesmírnymi loďami do obrovských asteroidov však nemusí stačiť. Impaktný kráter Chicxulub na Yucatánskom polostrove s priemerom 170 až 180 kilometrov vytvorilo pred približne 66 miliónmi rokov teleso s priemerom asi desať kilometrov. Podľa štúdie z roku 2009 dosahoval kráter tesne po dopade pred svojím zrútením hĺbku približne 30 kilometrov. Vedci predpokladajú, že náraz zdvihol vlny cunami vysoké až niekoľko kilometrov a vyvrhol do atmosféry množstvo materiálu, ktoré zatienilo Slnko. Asteroid prispel k masovému vymieraniu približne troch štvrtín všetkých druhov na Zemi vrátane dinosaurov.