Informuje o tom spravodajca TASR s odvolaním sa na tlačovú správu skupiny GRECO. Výzva prichádza po návšteve zástupcov predmetnej skupiny v Bratislave 26. septembra, ktorá nadväzovala na jej zistenia z decembra 2023, podľa ktorých Slovensko nepreukázalo dostatočný pokrok pri implementácii odporúčaní adresovaných krajine v rámci piateho kola hodnotenia. To viedlo k zavedeniu právneho postupu skupiny GRECO proti Slovensku pre nedodržanie pravidiel, píše sa v tlačovej správe.
Delegácia GRECO, na čele s predsedom skupiny Marinom Mrčelom, sa stretla s premiérom Robertom Ficom, predsedom Zboru poradcov predsedu vlády Erikom Kaliňákom, generálnou riaditeľkou Sekcie bezpečnosti štátu a prevencie korupcie Andreou Pobocikovou, štátnou tajomníčkou ministerstva vnútra Luciou Kurilovskou a štátnym tajomníkom ministerstva spravodlivosti Milanom Hodásom. Ako sa ďalej v správe píše, návšteva ponúkla príležitosť prediskutovať optimálne spôsoby dosiahnutia legislatívnych a politických zmien odporúčaných GRECO.
Predstavitelia protikorupčného orgánu RE podľa tlačovej správy vzali na vedomie dodatočné informácie poskytnuté počas návštevy a uvítali ubezpečenia o záväzku slovenských orgánov na najvyššej úrovni implementovať odporúčania skupiny GRECO. "Za šesť rokov po prijatí hodnotiacej správy o Slovenskej republike boli v plnej miere implementované len tri z 21 odporúčaní. Dôrazne nabádame slovenskú vládu, aby prijala rýchle a účinné opatrenia na implementáciu otvorených odporúčaní," uvádza sa v tlačovej správe.