Pre zorientovanie sa v nich nám rôzne aplikácie v mobiloch nepomôžu a podľa odborníkov sú v týchto ohľadoch aj nebezpečné. Ako máme huby správne zbierať a ktoré zásady dodržiavať nielen pre vlastnú bezpečnosť, ale aj z hľadiska ochrany prírody? Ako máme huby po zbere a vysušení správne skladovať?
Dubáky, modráky, kozáky, suchohríby, bedle, kuriatka... Výpočet najobľúbenejších jedlých húb je pre Slovákov našťastie dlhý. Stovky hubárov majú už určite časť sezóny za sebou, ale prichádza jej jesenná časť. Takže správne vystrojení určite využijú aj najbližší víkend hľadaním húb.
„Najideálnejšie podmienky na zber húb sú spravidla na prelome septembra a októbra, keď vrcholí hubárska sezóna. Keďže tohtoročné leto bolo veľmi suché, huby sa spamätávajú pomalšie a vrchol sezóny sa tak môže posunúť aj o niekoľko týždňov. Plodnice by sa mali zbierať na začiatku rastovej vlny, kým dosiahnu zrelosť. Prezreté už treba nechať na mieste, keďže môžu byť plné baktérií či hmyzu a tiež strácajú svoje chuťové vlastnosti,“ vysvetľuje Ján Červenka, predseda Slovenskej mykologickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied.