Jedným zo zlých vplyvov je aj zvýšenie mesačných výdavkov na domácnosť. Aké ďalšie obavy pociťujeme v súvislosti s financiami? Na akej úrovni je naša finančná gramotnosť? Prieskum realizovaný agentúrou Focus v júni 2024 priniesol nové zistenia vrátane prvého indexu finančného stresu (IFS) u nás, ktorý meria úroveň finančného stresu slovenských domácností.
„Výsledky ukázali, že až štvrtina (25 %) populácie, čo predstavuje približne 1,1 milióna dospelých Slovákov, prežíva vysoký finančný stres. Ďalších 38 % opýtaných pociťuje strednú mieru finančného stresu a 37 % uviedlo, že zažívajú nízky finančný stres,“ uviedol Róbert Varšányi z nadácie PARTNERS.
V rámci prieskumu sa odborníci zamerali aj na prepojenie medzi indexom finančného stresu a tzv. ideálnymi finančnými mierami, ktoré sa odporúčajú pre zdravé finančné hospodárenie domácností. Ide o pomer 10 : 20 : 30 : 40, ktorý rozdeľuje príjem domácností na štyri hlavné oblasti: tvorbu finančnej rezervy, investovanie do budúcnosti, splátky úverov a bežnú spotrebu.
„Zistenia ukázali, že ľudia, ktorí dodržiavajú tieto ideálne finančné miery, pociťujú nižšiu úroveň finančného stresu,“ uviedol Matej Dobiš, analytik z portálu Finančný kompas. Napríklad len štvrtina Slovákov (24 %) má vytvorenú finančnú rezervu vo výške šesťnásobku mesačného príjmu, čo sa považuje za ideálne. Tretina Slovákov však nemá žiadnu finančnú rezervu, čo ich vystavuje vyššiemu finančnému stresu.