Na nasledujúcich riadkoch sme zhrnuli praktické tipy, ako balenie vecí zvládnuť efektívne, bez stresov a tým si celé sťahovanie uľahčiť.
Sťahovanie bytov poriadne preverí vašu trpezlivosť, odolnosť voči stresu, fyzickú kondíciu a tiež organizačné schopnosti. Vôbec sa však neľakajte! S menšou či väčšou námahou to zvládnete aj vy, ak ale dodržíte zopár praktických tipov, sme presvedčení, že celé balenie aj sťahovanie prebehne rýchlo a bez toho, aby ste sa poriadne zapotili, alebo aspoň niekoľkokrát prepadli zúfalstvu. Bez preháňania totiž platí, že sťahovanie je omnoho jednoduchšie, ak je správne zorganizované a súčasťou toho je aj samotné balenie.
Máme pre vás konkrétne tipy od „sťahovákov“, ktorí majú za sebou stovky presťahovaných bytov a zabezpečovali sťahovanie kancelárií aj pre tie najväčšie spoločnosti pôsobiace na našom trhu!
Začnite v predstihu a plánujte vopred
Balenie pred sťahovaním určite neodkladajte na poslednú chvíľu. Začnite s dostatočným predstihom, ideálne aspoň pár týždňov vopred, čím získate dostatočnú časovú rezervu a nebudete sa musieť do balenia tak nútiť. Skúste si tiež predstaviť systém balenia, ktorý vám bude najviac vyhovovať a ak žiadne skúsenosti v tomto smere nemáte, tak určite čítajte ďalej, pretože venovať sa budeme aj tipom, ako baliť. V každom prípade ale platí pravidlo nebaliť všetko naraz a čo najrýchlejšie, ale začať pomaly, postupne a najmä systematicky.
Trieďte a zbytočnosti vyraďte
Prečo sťahovať veci, ktoré už nepotrebujete? Sťahovanie je vždy vynikajúcou príležitosťou pretriediť si veci a definitívne sa rozlúčiť s tými, na ktoré by aj tak len sadal prach, prípadne by navždy skončili niekde v pivnici. Keď začnete s balením dostatočne včas, stihnete si všetky veci dôkladne vytriediť. Nepotrebné veci, ktoré vám je ľúto vyhodiť a ešte by mohli niekomu poslúžiť buď predajte za symbolickú sumu, alebo niekomu darujte. Jednoducho, nesťahujte to, čo nepotrebujete. Ušetríte tak miesto pri sťahovaní a rovnako aj čas pri vybaľovaní.
Zožeňte si dostatočné množstvo baliacich materiálov
Čas vyhradený príprave na sťahovanie venujte aj zhromažďovaniu kvalitných kartónových krabíc rôznych veľkostí a ďalšieho baliaceho materiálu. Krabice nekupujte naslepo a najmä tie väčšie predmety si premerajte, aby ste počas sťahovania nemuseli improvizovať. Nezabudnite ani na tlmiaci materiál, ktorý sa vám zíde predovšetkým pri balení krehkých vecí a elektroniky. Do krabíc rozvrhnite veci tak, aby sa v nich veci nehýbali a zároveň, aby neboli krabice príliš ťažké.
Baľte postupne miestnosť po miestnosti
Čím lepšie budete mať zorganizované samotné balenie, tým jednoduchšie vám pôjde aj následné vybaľovanie. Odporúčame baliť postupne po jednotlivých miestnostiach a krabice zreteľne označiť, aby ste hneď vedeli, do ktorej miestnosti ich po prevoze položiť. Ako prvé baľte veci, ktoré vám do samotného sťahovania nebudú chýbať a ako posledné zas tie, ktoré používate každý deň.
Sťahovanie bremien nechajte na profesionálov
Môžete sa pripraviť akokoľvek, no v určitých prípadoch bude sťahovanie veľmi náročné a v stávke môže byť aj vaše zdravie. Ide najmä o premiestňovanie ťažkých bremien. Minimálne na takéto “ťažké presuny” si zavolajte profesionálnych sťahovákov, ktorí za vás bezpečný presun a prepravu tých najťažších a najrozmernejších predmetov zabezpečia.
Ak si ani napriek vyššie uvedeným tipom na sťahovanie netrúfate, zvážte možnosť využitia profesionálnych služieb, ktoré si síce vyžadujú väčší finančný rozpočet, ale doprajú vám bezstarostné riešenie celého sťahovania aj spolu s balením.