Zvolenský Pustý hrad bol postavený na prelome 12. a 13. storočia a patril k najvýznamnejším na území dnešného Slovenska. Spravovali z neho takmer celé stredné Slovensko a bol jedným z najobľúbenejších sídel uhorských kráľov z rodu Arpádovcov. Tí sa na ňom najmä v 13. storočí radi a často zdržiavali. Mohli za to najmä poľovačky, ale aj dôležité politické rozhodnutia. V priebehu 14. storočia však Pustý hrad pravdepodobne zanikol. Jeho minulosť už dlhodobo skúmajú archeológovia a dokonca aj obnovujú niektoré časti.
Hroty, klince i keramika
Na hrade sa začal tohtoročný výskum v polovici júla a zrealizovali sa štyri archeologické sondy na mieste Horného hradu. V prvej a druhej sonde sa najprv odkopala vrstva suťového zásypu, v ktorom sa sporadicky objavovali nálezy z obdobia vrcholného stredoveku.
„Následne sa skúmala stredoveká pochôdzna úroveň bohatá na nálezy z 13. storočia, medzi ktorými boli zastúpené hroty šípov, klince, kovanie pošvy, keramika a denár kráľa Ladislava IV. Kumánskeho, ktorý vládol v rokoch 1272 - 1290,“ uviedol archeológ a vedúci výskumu na Pustom hrade Ján Beljak.