Konštatujú to v spoločnom liste. "Priamy dosah takto predloženého zákona predstavuje zníženie nárastu hrubej mzdy zdravotníckeho záchranára v roku 2025 o 94 eur mesačne a v roku 2026 zníženie o ďalších 101 eur mesačne," upozorňujú s tým, že to v najbližších rokov prinesie pokles ich reálnych miezd.
Podotýkajú, že ešte pred zavedením minimálnych mzdových nárokov v zákone v roku 2016 chýbali v segmente stovky zdravotníckych záchranárov. Aj vďaka mzdovému ohodnoteniu naviazanému na priemernú mzdu v národnom hospodárstve postupne dochádza podľa nich k stabilizácii personálu. Proces si však vyžaduje ešte niekoľko rokov na to, aby boli ambulancie záchrannej služby personálne stabilizované.
Pripomínajú, že záchranná zdravotná služba na Slovensku je ťažko skúšaným odvetvím. Je to práve záchranná zdravotná služba, ktorá už v bežných "mierových" časoch nahrádza ostatné nefungujúce zložky poskytovania zdravotnej starostlivosti. Záchranári podľa nich denne popri množstve akútnych zásahov suplujú chýbajúcich všeobecných lekárov, uzatvorené dospelé či detské pohotovosti, zavreté oddelenia nemocníc či urgentné príjmy, ako aj nefungujúcu starostlivosť o ťažko chorých a zomierajúcich občanov v ich obydliach. Do pozornosti dávajú aj to, že záchranná zdravotná služba stála v prvej línii pri zachraňovaní životov počas pandémie COVID-19 alebo na hraniciach počas vypuknutia vojnového konfliktu na Ukrajine. Záchranári sú tiež pri každej mimoriadnej udalosti či hromadnej nehode.