Manželia nepríjemného návštevníka spozorovali úplnou náhodou. „Bolo to 28. septembra, keď sme s manželkou oberali jablká. Obaja pracujeme v SAV v centre biológie rastlín a biodiverzity, manželka je zoologička a identifikovala sršňa. Od domáceho sa výrazne líši svojou kresbou,“ opisuje nález Dušan Senko. Sršňa ihneď zabil, aby získali nejakú dokladovú položku, tú poslal kolegovi na SAV, ktorý nález potvrdil. Následne informovali hasičov.
Priťahuje ich nektár
„Bolo ich viac ako desať jedincov, postupne sme ich objavovali. Okrem jablone boli aj na banánovníku, ktorý teraz tvorí kvety a je na ňom nektár, ktorý ich priťahuje,“ vysvetľuje Senko. Keďže sa minulý rok objavil v Maďarsku, predpokladali, že priletel odtiaľ.
„Našli ho minulý rok koncom augusta a hniezdo dohľadali až koncom októbra. Kolegu odtiaľ sme zavolali na pomoc pri hľadaní hniezda. Pochytali sme sršne, inštalovali sme na ne pomocou lepidla telemetrické tagy (čipy) a vypustili ich. Pomocou telemetrických antén sme sa snažili zamerať ich let, lebo ony letia tak, že idú na nejaký strom, kde sa očistia a potom letia priamo do úľa,“ opisuje hľadanie hniezda Senko.
Žiaľ, odkiaľ vylietajú, zatiaľ nezistili. Ázijské sršne pritom predstavujú vážnu hrozbu pre včely, ktoré tvoria významnú časť ich potravy. „Tie nevykazujú žiadne účinné obranné správanie proti tomuto exotickému predátorovi. Tento fakt môže mať negatívny vplyv nielen na ekosystémy, ale aj na poľnohospodárstvo v Európe,“ uzatvára Senko.