Vedci z University of Illinois, Urbana-Champaign uskutočnili dve kľúčové štúdie, ktoré boli publikované v roku 2024 v časopise The Journal of Nutrition. Obe osvetľujú, ako môže ďatelinový med po pridaní do jogurtu pomôcť probiotikám vydržať náročné podmienky v tráviacom trakte. To je veľmi dôležité, pretože tráviace enzýmy môžu často znížiť populáciu probiotík.
Na čele výskumu stála Hannah D. Holscher, PhD, RD, docentka výživy na UIUC. Jej zvedavosť na ochranné účinky medu na probiotiká vzbudili predchádzajúce štúdie, ktoré ukázali podpornú úlohu medu v laboratórnych podmienkach. „Kombinácia medu s jogurtom v každodennej strave sa zdala byť prirodzeným pokračovaním testovania,“ vysvetlila pre magazín Health.
Energetická pomoc pre probiotiká
Prvá štúdia Holscherovej tímu bola laboratórnou skúškou. Skúmali, ako štyri rôzne druhy medu - ďatelina, lucerna, pohánka a pomarančový kvet - ovplyvňujú životaschopnosť probiotík v jogurte. Simulácia ľudského trávenia vrátane slín, žalúdočnej kyseliny a črevných enzýmov odhalila, že jogurt s pridaným ďatelinovým medom spôsobil najvyššiu mieru prežitia probiotík. Holscher naznačuje viacero dôvodov účinnosti ďatelinového medu.
„Vysoký obsah glukózy v ďatelinovom mede pravdepodobne slúži ako energetická vzpruha pre probiotiká,“ poznamenala. Okrem toho jeho nižší obsah enzýmov pomáha zachovať zdroje energie, ktoré sú pre baktérie kľúčové, a jeho antioxidanty môžu chrániť probiotiká pred stresom z trávenia.
Do druhej štúdie sa zapojilo 66 účastníkov počas dvoch týždňov, ktorí porovnávali účinky medovo-jogurtového jedla s jogurtom s pridaným cukrom. Výsledky potvrdili, že polievková lyžica medu na porciu môže výrazne zvýšiť prežívanie probiotík v črevách, hoci nemala výrazný vplyv na iné tráviace alebo kognitívne opatrenia.