Útulky sú plné psíkov, ktoré čakajú na svoj druhý domov. Ak si však psíka domov zobrať nemôžete, ale chcete pomôcť, najväčšou pomocou je pre mnohé práve venčenie. Rovnako v septembri spravili aj Juraj Bača a spolupracovníci spoločnosti MARS. „V našom útulku chceme, aby sa každý pes počas dňa dostal z útulku na prechádzku, a keďže ich máme okolo 200, sme za takúto pomoc najvďačnejší,“ hovorí Janka Kokavcová, zakladateľka útulku Tuláčik v Brezne. Ak však máte priestor a čas na vlastného psíka, správne vybraté plemeno, veľkosť a vyhovujúca povaha psa vám môžu ušetriť veľa komplikácií.
Šteňa alebo dospelák?
Kľúčové je porovnať potreby psíka s vašimi možnosťami. Pre starších ľudí sa obvykle odporúčajú dospelé psy, ktoré sú predvídateľnejšie čo do veľkosti, temperamentu a energie. Ak uvažujete o šteňati, nezabudnite si zistiť priemernú dĺžku života plemena, aby ste vedeli, aký veľký záväzok na seba beriete. Odpovedzte si aj na otázku, o aké veľké plemeno sa dokážete postarať a či máte okolo seba ľudí, ktorí vám pomôžu, keď nebudete doma. Zvážte aj váš životný štýl. Ak žijete v meste, plemená s vysokými nárokmi na pohyb nemusia byť tou najlepšou voľbou.
Z útulku či z chovnej stanice?
Ak už máte vybraný typ psa a riešite, odkiaľ si psíka zobrať, obráťte sa na najbližší útulok alebo oficiálneho chovateľa. „Kým rodokmeň vám dáva určitú predstavu, čo sa týka budúceho vzhľadu a temperamentu, adopcia psa z útulku môže byť rovnako obohacujúca. Najdôležitejšie je vyhnúť sa nelicencovaným chovateľom a neetickým predajcom,“ hovorí psia trénerka Jana Bučilová.
Na veľkosti nezáleží
V súvislosti s výberom a chovom psov stále pretrvávajú aj niektoré zastaralé názory. Napríklad, že do bytu patrí skôr malý pes. Veľkosť psa ale nie je tým rozhodujúcim faktorom, či bude v byte spokojný. Ďalším z rozšírenejších mýtov je, že malý pes automaticky znamená menej náročnú starostlivosť.
„Aj veľký pes môže byť v byte šťastný – stačí, aby sa mu majiteľ venoval a poskytol mu dostatok pohybu a pozornosti. Naopak, pes s veľkou záhradou, ale bez dostatočného kontaktu a starostlivosti, sa môže cítiť opustene. Nezáleží na veľkosti psa, ale na tom, koľko lásky a starostlivosti mu venujete, " vysvetľuje Jana Bučilová.
Nepodceňte začiatky
Noví majitelia psov musia často investovať čas do prípravy a výcviku, aby pomohli svojmu domácemu miláčikovi získať pozitívne návyky. Tým, že si zistíte čo najviac informácií o danom plemene a zaistíte vášmu novému prírastku dôsledný výcvik, povediete svoje šteňa k tomu, aby sa v rôznych situáciách dobre správalo. „Správnym vzdelaním, obetavosťou a trpezlivosťou môžete svojho psa naučiť prospievať a bezproblémovo sa prispôsobiť,” hovorí Jana Bučilová.
3 základné pravidlá pre úspešný tréning
- Kľúčom je dôslednosť: Rovnako ako je dôslednosť kľúčová pri výchove detí, je dôležitá aj pri výcviku psov. Ak chcete psovi pomôcť pochopiť a dodržiavať pravidlá, stanovte jasné zásady a držte sa ich. Tým vytvoríte stabilné prostredie a podporíte pozitívne správanie.
- Priebežné školenia: Efektívny tréning vyžaduje pravidelný nácvik a trpezlivosť. Nastavte realistické očakávania a zaviažte sa k sústavnému tréningu. Tento prístup pomáha psovi učiť sa povely postupne a buduje pevné základy správneho správania.
- Pozitívne posilňovanie: Sústreďte sa na jemné vedenie psa, nie na trestanie. Prispôsobte výcvik potrebám a povahe svojho psa a zdôraznite pozitívne posilňovanie, aby ste podporili žiaduce správanie. Táto metóda podporuje podporné prostredie pre učenie a posilňuje vaše puto so psom.
Lepší svet pre zvieratá
„Naši spolupracovníci sa aktívne podieľajú na podpore útulkov a pri príležitosti Svetového dňa zvierat v nich tento rok organizujeme po celej strednej Európe akcie za účasti viac ako 80 spolupracovníkov firmy Mars,” hovorí Roland Marton, senior portfólio manažér značky Pedigree, Mars pre strednú Európu. Na Slovensku 20 kolegov pomohlo práve útulku Tuláčik v Brezne. Okrem pomoci s venčením priniesli dobrovoľníci z Marsu aj takmer 1,5 tony krmiva Pedigree a darovací poukaz na 5000 €.