Stupy boli kedysi určené na drvenie rudy. „Drahé kovy zlato a striebro, ktoré boli predmetom ťažby, sa nachádzajú v rude vo veľmi malých čiastočkách, zrnkách. Rudu preto bolo potrebné drviť na jemný piesok a na to slúžili stupy. Po takejto úprave bola ruda dopravovaná na gravitačné splavy, kde vo vodnom prostredí boli odplavované ľahké častice a ťažké zrniečka kovov a minerálov zostávali na dne splavov. Až takto vyrobený koncentrát išiel na ďalšie hutnícke spracovanie,“ vysvetlil náročný proces Richard Kaňa st., kurátor zbierkového fondu bane Starovšechsvätých.
Prvú repliku v mierke 1 : 1 vybudovala pred šiestimi rokmi spoločnosť Slovenská banská Hodruša-Hámre v rámci svojej banskej a geologickej expozície na historickej, dnes už neaktívnej bani Starovšechsvätých. Činnosť stupy bola návštevníkom predstavovaná po prehliadke podzemnej expozície. Spočívala v spustení prítoku vody na hnacie koleso, a tým v uvedení stupy do prevádzky, čím sa začal proces drvenia rudy, ktorý sprevádzal odborný výklad sprievodcu.
Za niekoľko rokov používania sa však zistili viaceré technické nedostatky. „Jej používaním na vzdelávacie ukážky pre návštevníkov sa poškodilo hnacie vodné koleso i hriadeľ, až sa napokon stupa stala nefunkčnou. Keďže táto replika jednej z banských činností bola návštevníkmi mimoriadne obľúbená, požiadali sme o pomoc Oblastnú organizáciu cestovného ruchu (OOCR) Región Banská Štiavnica,“ ozrejmil Richard Kaňa ml.