Tvarom sa podobá na mozog a nie je to zrejme náhoda. Je totiž preň tou najlepšou výživou. Vlašské orechy - delikátny poklad charakteristický pre jeseň - sa zbierajú rýchlo, pričom ich nutričné prínosy sú pre naše zdravie nesmierne cenné. Ako konkrétne pomáhajú nášmu zdraviu? Pozor na ich správne skladovanie, aby si uchovali svoje výživové hodnoty.
September a október sú časom, keď sa začína sezóna vlašských orechov, ktoré dozrievajú a samy padajú na zem. Je však dôležité ich pozbierať včas, pretože ak ostanú na zemi príliš dlho, môžu nasiaknuť vlhkosť a následne začať plesnivieť. Toto obdobie zároveň ponúka skvelú príležitosť pripomenúť si množstvo zdravotných benefitov, ktoré vlašské orechy poskytujú. Sú dobrým zdrojom železa a horčíka, pokrývajú 10 až 14 % dennej potreby týchto minerálov.
Výskumy ukázali, že vyšší príjem orechov, hlavne vlašských, môže zlepšiť kognitívne schopnosti, najmä u starších ľudí. „Vlašské orechy obsahujú veľa polynenasýtených mastných kyselín, ktoré sú zdravšie ako nasýtené tuky,“ vysvetľuje doktor Robert H. Shmerling z harvardskej lekárskej fakulty.
Pravidelná konzumácia (28 až 56 gramov denne) môže tiež znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení, depresie a cukrovky 2. typu, čo sú rizikové faktory demencie.
Taktiež sú prospešné pre mozog, pretože obsahujú DHA, omega-3 mastné kyseliny, ktoré chránia mozgové tkanivá a zlepšujú jeho funkciu. Navyše podľa doktora Shmerlinga pomáhajú znižovať celkový a „zlý“ LDL cholesterol, čo podporuje zdravie srdca.