Namieste je otázka, čo sú jeho najčastejšie a zároveň najväčšie spúšťače. Kedy sa najviac cítime byť pod neznesiteľným tlakom? A je dobré, ak stres tlmíme alkoholom alebo keď sa prejedáme? Veronika (56) bola odjakživa obetavá manželka a matka. Činila sa aj v práci, ako živnostníčka je v prvom rade kaderníčkou, no 15 rokov pracovala aj ako dispečerka pre taxi službu.
Život jej priniesol do cesty zásadné zdravotné výzvy v jej 38. rokoch, keď sa dostala do klimaktéria a s touto zmenou sa dostavili aj nevysvetliteľné úzkosti, výrazné zmeny nálad, až to vyústilo do klinickej depresie. Užívala 18 tabletiek denne. A nabrala váhu 93 kíl... Jej príbeh je len jedným z množstva príbehov Slovákov, ktorí denne bojujú s chronickým stresom.
Ste neustále v strese? Čítanie vás môže zachrániť: Prekvapí vás, ako málo stačí
Bolesti hlavy, závraty či búšenie srdca sú len niektoré z príznakov, ktoré pri strese môžeme pozorovať. „Ak si človek tieto signály nevšíma a dlhodobo ich ignoruje, môžu viesť k zdravotným problémom, ako sú bolesti hlavy, bolesti chrbta, tráviace ťažkosti, problémy so spánkom, vysoký krvný tlak, časté infekcie, oslabená imunita, ale aj závažnejšie diagnózy, ako sú depresie, autoimunitné, kardiovaskulárne či onkologické ochorenia,“ dodáva Zuzana Pitoňáková.
Veronika po troch mesiacoch celostnej liečby už užíva len 4 tabletky. Svoje vnútorné nastavenie po dnešok ešte upevnila a stala sa z nej vitálna, dobre naladená a energická žena.
Čítajte na ďalšej strane.