Dôležitá prevencia
Hoci väčšina Slovákov si uvedomuje negatívny vplyv chronického stresu, len malá časť podniká kroky na jeho zvládanie. Lekári apelujú na potrebu aktívneho prístupu k prevencii stresu. „Medzi najčastejšie odporúčané techniky na zvládanie stresu patrí vedomá relaxácia, ktorá zahŕňa dýchacie cvičenia, meditácie či pozitívny prístup k životu. Neliečime len dôsledky chorôb, ale zameriavame sa aj na príčiny ich vzniku, medzi ktoré stres jednoznačne patrí,“ hovorí hlavná lekárka polikliniky Medante Zuzana Pitoňáková.
Práve chronický stres, ktorý podľa prieskumov postihuje viac ako štvrtinu (27 %) populácie, je významným rizikovým faktorom pre kardiovaskulárne a onkologické ochorenia. Tieto ochorenia patria medzi najčastejšie príčiny úmrtí na Slovensku.
Čo je stres?
Zuzana Pitoňáková, všeobecná lekárka, Medante
Stres je prirodzená reakcia organizmu na pôsobenie stresorov, čiže nadmerného zaťaženia organizmu. Táto reakcia nám pomáha reagovať na situácie, ktoré vnímame ako nebezpečné alebo záťažové. Stres však môže mať rôzne podoby. Akútny stres je krátkodobý a môže byť dokonca prospešný, pretože mobilizuje organizmus na rýchle riešenie situácie. Na druhej strane chronický stres, ktorý je dlhodobý, spôsobuje neustále vyplavovanie hormónu kortizolu, čo zvyšuje riziko vážnych ochorení.
Pokračovanie na ďalšej strane.