Zabúdať by nemali na viaceré rady a odporúčania. TASR o tom informovala Zuzana Hrabovská z odboru komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru. Turistov i hubárov upozorňuje, aby pri nájdení munície situáciu nepodceňovali. V žiadnom prípade s ňou netreba manipulovať ani sa jej dotýkať. Privolať treba políciu.
"Aj keď munícia na prvý pohľad pôsobí, že je poškodená a vykazuje znaky staršieho dáta výroby, neznamená to, že nie je nebezpečná. Môže byť nestabilná a spôsobiť výbuch," zdôrazňuje Hrabovská.
Pri nájdení takýchto predmetov je zároveň potrebné dávať pozor na deti. Miesto v blízkosti nálezu treba označiť a do príchodu polície je nutné zdržiavať sa v bezpečnej vzdialenosti.
V prípade, že sa niekto chystá do lesa na hríby a iné lesné plody, mal by si preveriť aktuálnu situáciu, či v danej lokalite je predpoklad pohybu nebezpečnej zveri alebo či obec na danom území nevyhlásila mimoriadnu situáciu. So stretom so zverou je potrebné rátať napríklad pri pohybe mimo turistických chodníkov či v ťažko dostupnom teréne.