Ako spoznáme príznaky tohto ochorenia? Čo všetko môžeme pre seba urobiť v rámci prevencie? A ak už s diabetom zápasíme, na aké príspevky máme nárok od štátu či zdravotných poisťovní?
Cukrovka je ochorenie, pri ktorom ľudský organizmus nie je schopný udržať koncentráciu krvného cukru v bežných medziach. Najčastejší diabetes mellitus 2. typu súvisí so životným štýlom. Medzi faktory, ktoré prispievajú k jeho rozvoju, patria nadváha, nedostatok pohybu a genetika, hoci nejde o dedičné ochorenie.
Preto by sa mali mať na pozore aj tí, ktorí ochorenie nemajú v rodine. Národné centrum zdravotníckych informácií uvádza, že príznaky bývajú mierne a nešpecifické, ako sú pocit smädu, potreba častejšie močiť, rozmazané videnie či únava. Trvá aj roky, kým im človek začne pripisovať význam. V dôsledku toho býva choroba diagnostikovaná aj roky po nástupe.
Neliečená alebo nedostatočne liečená cukrovka môže viesť k poškodeniu tkanív, predovšetkým očí, obličiek, periférnych nervov a ciev. Cukrovka je hlavnou príčinou slepoty, zlyhania obličiek, srdcových infarktov, mŕtvice a amputácie dolných končatín. Na Slovensku máme vyše 300-tisíc pacientov s diabetom 2. typu.