Odborníci na zdravú výživu uvádzajú, že jedlé gaštany sú jednou z mála pochutín, ktorú si môžu bez problémov vychutnať aj bezlepkáči. A čo je lepšie, z jedlých gaštanov sa vyrába aj múka. Tá sa získava z plodov, ktoré sa sušia pár dní pri teplote 50 °C a následne sa rozomelú a preosejú, tým vzniká kvalitná gaštanová múka.
Recept na chutný gaštanový koláč
I keď je táto múka prirodzene bezlepková, zbystriť pozornosť by mali ľudia, ktorí sú alergickí na orechy. Tí by sa jej mali vyhýbať. Nielen gaštany sú skvelé. Využiť sa dajú sj listy a kôra. Listy pomáhajú pri bronchitíde, astme a uľahčujú vykašliavanie. Stačí, ak si z nich pripravíte nálev. Z kôry si môžete pripraviť silnejší odvar, ktorý je vhodný pri hnačke a iných črevných problémoch.
Aj pre zdravé srdce
Niektoré druhy gaštanov preukázali ochranný účinok na srdce. Je to preto, že gaštany obsahujú antioxidanty, ktoré môžu znížiť zápal a zlepšiť zdravie srdca. Gaštany tiež obsahujú draslík, dôležitý minerál, ktorý môže znížiť niektoré rizikové faktory spojené so srdcovými chorobami. Jedna recenzia zistila, že zvýšený príjem draslíka môže účinne znížiť krvný tlak a dokonca znížiť riziko mŕtvice o 24 %.
Len 10 gaštanových jadierok môže obsahovať až 50 % mangánu, ktorý potrebujete na celý deň. Mangán je neuveriteľne dôležitý minerál, ktorý je nevyhnutný pre normálnu funkciu buniek. Štúdie tiež ukázali, že mangán môže hrať úlohu aj v zdraví kostí a môže poskytnúť ochranu pred určitými chorobami. Okrem tých pečených gaštanov si robia niektorí gurmáni aj fazuľovo-gaštanovú polievku.
Ako ich správne pripraviť nájdete na druhej strane →