Tlačová agentúra Reuters upozornila, že vďaka stredajšej dohode sa EÚ môže spoľahnúť na rezervu vo svojom rozpočte ako na záruku v prípade zrušenia obmedzení týkajúcich sa zmrazených ruských aktív. Všetky sankcie EÚ voči Moskve musia byť totiž obnovené každých šesť mesiacov formou jednomyseľného hlasovania členských krajín EÚ. Avšak Maďarsko so svojim ústretovým postojom voči Rusku sa opakovane pokúšalo blokovať únijné sankcie a opatrenia na pomoc Ukrajine a bez stredajšej dohody by mohlo zablokovať sľúbené miliardy pre Ukrajinu.
S cieľom zabezpečiť, aby sa makrofinančná pomoc dostala na Ukrajinu čo najskôr, sa veľvyslanci členských štátov v stredu dohodli, že ak Európsky parlament prijme návrh Európskej komisie bez zmien, čo môže urobiť ešte v októbri, Rada EÚ tiež pristúpi k prijatiu tohto textu bez úprav. Následne toto nariadenie nadobudne účinnosť deň po jeho zverejnení v Úradnom vestníku EÚ.
Poslanci Európskeho parlamentu by mali o tomto nariadení hlasovať o dva týždne, 22. októbra, na druhom októbrovom plenárnom zasadnutí v Štrasburgu. Cieľom je sprístupniť úver makrofinančnej pomoci za rok 2024 s vyplatením v roku 2025 s termínom splátok maximálne 45 rokov.