Presnosť technológií na rozpoznávanie tvárí je už pomerne dlho veľmi vysoká a I-XRAY väčšinou iba spája niekoľko už existujúcich technológií. Čiastočne sa spolieha na softvér na rozpoznávanie tvárí PimEyes. Denník The New York Times ho v roku 2022 označil za "znepokojivo presný" a "použiteľný hocikým".
Znepokojenie z technológie na rozpoznávanie tvárí ešte posilnilo zistenie, že umelá inteligencia Clearview ju využíva v prospech bezpečnostných zložiek. Novinkou Nguyenovho a Ardayfiovho pokusu však je využitie technologického zariadenia dostupného širokej verejnosti, ktoré možno používať ľahko a diskrétne.
"Tento nástroj sme nepostavili, aby sme ho zneužili, neplánujeme ho dať verejne k dispozícii," uvádzajú študenti v sprievodnom dokumente k projektu. Cieľom bolo upozorniť na fakt, že čosi takéto už nepatrí do predstáv o vzdialenej dystopickej budúcnosti, ale je realitou súčasnej technológie. Autori projektu poukazujú najmä na jedinečnú automatickú činnosť nástroja I-XRAY. Umožňujú ju veľké jazykové modely (LLM) spájajúce mená a fotografie z obrovských informačných databáz.
Súkromie vzbudzovalo pri používaní inteligentných okuliarov od začiatku veľké obavy. Okuliare Google Glass neuspeli čiastočne aj pre mohutnú vlnu odporu vyvolanú v čase ich uvedenia na trh (15. mája 2014) ľuďmi, ktorí nechceli byť natáčaní na verejnosti. Odvtedy však uplynulo už viac než desať rokov a postoj spoločnosti výrazne zmenilo široké rozšírenie smartfónov, vlogov a sociálnych sietí, ako je napríklad TikTok či Instagram.