Podľa najnovších výskumov sa však zdá, že za dlhý a zdravý život vďačíme viac génom ako zdravej strave. Tá je síce pre dlhý a zdravý život dôležitá, ale gény majú na tieto faktory väčší vplyv.
Vedci tvrdia, že to môže byť spôsobené tým, že tieto gény, ktoré zatiaľ neboli identifikované, môžu spôsobiť, že telo bude odolnejšie tvárou v tvár nepriazni osudu.
Autori nového výskumu zistili, že myši, ktoré žili najdlhšie, zároveň najmenej schudli, pričom konzumovali menej potravy, čo naznačuje, že niektorým myšiam pôst pomáha žiť dlhšie, ale iným nie. Nemusí byť teda nevyhnutne pravda, že pôst a obmedzenie príjmu energie vedie k dlhšiemu životu. Môže to byť tak, že niektorým to môže prospievať, ale iným škodiť.
„Naša štúdia skutočne zdôrazňuje význam odolnosti. Najodolnejšie zvieratá si udržiavajú svoju hmotnosť aj pri strese a obmedzení príjmu kalórií a práve tie žijú najdlhšie. Naznačuje tiež, že miernejšia úroveň kalorickej reštrikcie by mohla byť spôsobom, ako vyvážiť dlhodobé zdravie a dĺžku života,“ komentoval výsledky profesor Gary Churchill z Jacksonovho laboratória v USA.