Potvrdzujú to aj dáta Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), podľa ktorých takmer 10 % Slovákov žije v zahraničí, čo je dvojnásobok priemeru ostatných krajín OECD. Žiaľ, odchádza nám aj mnoho mladých talentov, pretože veľká časť najlepších maturantov vyhľadáva štúdium v zahraničí. V podstate každý 5. Slovák študuje v zahraničí, a to je výrazne nad priemerom EÚ, ktorý sa pohybuje na úrovni 4 %. Len málo z nich zvažuje návrat domov a aj tí, ktorí sa rozhodli pokračovať vo svojom vzdelaní na Slovensku, chcú tiež po ukončení štúdia odísť pre lepšie pracovné uplatnenie a tak ďalej.
Je bývanie v zahraničí pre slovákov nedostupné?
“V BizPartner Group si myslíme, že masívnejší odliv Slovákov do zahraničia má vplyv aj na vyšší dopyt po kúpe nehnuteľnosti v zahraničí. Ľudia už nevyhľadávajú len rekreačné apartmány alebo investičné príležitosti v turistických destináciách, ale oslovujú nás aj pri pomoci s financovaním vlastného bývania”, vysvetľuje Petra Fodorová, CEO zakladateľka BizPartner Group.
Ako príklad uvádza klientov, ktorí chcú pomôcť zabezpečiť nehnuteľnosť pre svoje deti študujúce v zahraničí, ale aj staršie páry, ktoré by chceli na dôchodok ísť žiť niekam k moru. Otázkou je, či bývanie v iných krajinách je pre Slovákov dostupné. “Nemyslím si, že problém je v cene nehnuteľností, napríklad v takom Dubaji kúpite pekný a priestranný apartmán za obdobné sumy ako v Bratislave. Problém s financovaním vzniká skôr pre iné dôvody, ako je získanie hypotéky na nehnuteľnosť v zahraničí,” vysvetľuje Petra Fodorová.
Ak nemáte dostatok vlastných finančných zdrojov, tak jednou z možností je tzv. americká hypotéka. Pri tej však musíte banke ručiť nehnuteľnosťou na Slovensku, čo môže byť pre mnohých ľudí problém. Rovnako sa s rôznymi prekážkami pri schválení úveru na bývanie stretávajú i Slováci, ktorí už dlhšie žijú v cudzej krajine. A to napriek tomu, že majú dostatočný príjem. Pravdepodobne aj z tohto dôvodu uprednostňuje mnoho z nich skôr dlhodobý prenájom. Riešením môže byť alternatívne financovanie nehnuteľností, vďaka ktorému je vlastniť byt či dom v zahraničí jednoduchšie.
Ako funguje prenájom s neskorším odkúpením
Tento inovatívny a bezpečný model financovania nehnuteľností ponúka skupina BizPartner Group už niekoľko rokov na Slovensku. V tomto roku sa službu rozhodli rozšíriť aj o Českú republiku, Chorvátsko, Bulharsko a Spojené arabské emiráty. Princíp spočíva v tom, že záujemca si svoj vybraný byt či dom rezervuje za vopred dohodnutých podmienok a na finálne odkúpenie tak získa čas aj pár rokov. Do tej doby v ňom môže okamžite bývať, dokonca ho rekonštruovať alebo prenajať ďalším osobám.
“Keďže vidíme záujem o nehnuteľnosti v zahraničí, tak sme chceli aj v iných krajinách spraviť takúto kúpu dostupnejšou pre širšiu skupinu ľudí. Na Slovensku sa nám služba prenájom s neskorším odkúpením osvedčila a pomohla nadobudnúť nehnuteľnosť stovkám klientom. Hlavnou výhodou je, že ak sa rozhodnete odísť za novým domovom našou cestou, tak je ukrátená o nadbytočnú byrokraciu a nemusíte sa obávať ani nárastu cien, keďže odkupujete nehnuteľnosť za sumu, za akú sme sa vopred dohodli bez ohľadu na vývoj trhu,” uzatvára Petra Fodorová.
Či už je vašim cieľom trvalý odchod zo Slovenska alebo vlastniť rekreačný apartmán či investičnú nehnuteľnosť, tak s úspešným financovaním vám vie BizPartner Group pomôcť vo väčšine prípadov.