Prvý októbrový víkend priniesol šok, ktorý otriasol celým Slovenskom. V lese na Liptove zaútočila šelma na hubára Stana. Pretrhla mu tepnu na nohe a hubár na následky zranení zomrel na mieste. Nedokázala mu pomôcť ani rýchla pomoc lekárov, ktorí sa na miesto dostali vrtuľníkom.
Medvede sa stali opäť témou číslo jedna a najmä súčasná vládna garnitúra tvrdila, že podnikne kroky, ktoré majú ďalším útokom zabrániť. Reč bola však hlavne o strieľaní šeliem, pretože podľa ich slov, sú premnožené. Ochranári však urobili objav, ktorý výrazne naruší tvrdenia politikov.
"Po tragickej udalosti v katastri podtatranskej obce Hybe, ktorá otriasla celým Slovenskom, sme sa boli pozrieť na miesta, kde došlo k smrteľnému útoku medveďa na hubára. Priamo v lese, v ktorom došlo k tragédii, sme našli poľovnícke vnadisko navštevované okrem iných zvierat aj medveďmi. Predmetné vnadisko sa nachádza len asi 700 metrov od miesta, kde došlo k útoku. A podobných vnadísk, ošetrených fotopascami, je v okolí viac," píšu na stránke My sme les.
Medvede mali byť do pohoria počas sezóny lákané kukuricou na poli. Po tom, čo kukuricu na poli skosili, chodievajú naďalej na vnadiská. "Prevádzkovateľ vnadiska o návštevách medveďov takmer s istotou vie, keďže mu mms-fotopasca sledujúca vnadisko priebežne posiela aktuálne zábery. Nepochybne aj takéto nezodpovedné správanie človeka v miestach s trvalým výskytom medveďa prispieva k zvýšenému riziku stretu človeka s medveďom. Nakoniec, príčiny absolútnej väčšiny konfliktov medzi človekom a medveďom sú dlhodobo známe. A čo s tým teda robí štát, ktorý má všetky potrebné nástroje na predchádzanie takýmto situáciám?" Uvádzajú ďalej ochranári.
Reakciu Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky nájdete na ďalšej strane >>>