Rama uviedol, že Maďarsko vníma ako vzor a je vďačný aktuálnemu predsedníctvu Maďarska v Rade Európskej únie, ktorého program zahŕňa integráciu krajín západného Balkánu do Únie. S odvolaním sa na agentúru MTI o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.
Albánsko v priebehu niekoľkých dní dosiahne novú dôležitú fázu prístupových rokovaní s EÚ, povedal albánsky premiér. Orbán po schôdzke zdôraznil, že Albánsko malo byť už dávno v EÚ a že krajiny západného Balkánu čakajú na vstup do EÚ v priemere 15 rokov.
Albánsko požiadalo o členstvo v EÚ v apríli 2009 a štatút kandidátskej krajiny mu bol udelený v júni 2014. EÚ usporiadala prvú medzivládnu konferenciu s Albánskom v júli 2022. V utorok sa na medzivládnej konferencii medzi Európskou úniou a Albánskom v Luxemburgu otvoria prvé prístupové kapitoly pre členstvo krajiny v EÚ.
Maďarský premiér dodal, že v bilaterálnej spolupráci s Albánskom plánuje pokračovať aj v budúcnosti. "Maďarsko víta albánskych podnikateľov a je pripravené podieľať sa na modernizácii ekonomiky Albánska," vyhlásil Orbán.
Server telex.hu v súvislosti s návštevou Ramu uviedol, že Albánsko dostávalo pod jeho vedením veľa rozvojovej pomoci zo zahraničia, no napriek tomu sa zhoršila korupčná situácia v krajine aj výkonnosť jej ekonomiky. V lete Ramu obvinili z korupcie a začalo sa proti nemu trestné konanie.
V poslednom čase v krajine vzrástlo politické napätie, jednou z hlavných príčin je korupcia. Začiatkom týždňa sa v Tirane konali demonštrácie namierené proti vláde, priaznivci opozície žiadali demisiu vlády obviňovanej z korupcie a autokratického fungovania a naliehali na zostavenie nového kabinetu. Opoziční demonštranti počas protestu hádzali na políciu zápalné fľaše, viacerí ľudia utrpeli zranenia. Albánska polícia taktiež začala stíhať opozičných politikov, píše telex.hu.