Pomôcť môže botulotoxín a rehabilitácia. "Spasticita je často podceňovaný, ale pre pacientov veľmi obmedzujúci stav. Na Slovensku máme aktuálne okolo 400 aktívne liečených pacientov so spasticitou, no ostáva množstvo ľudí, ktorí nie sú diagnostikovaní alebo nedostávajú vhodnú liečbu," priblížil prednosta II. neurologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Peter Valkovič.
Spasticita sa podľa odborníka vyvinie približne u 38 percent pacientov po akútnej cievnej mozgovej príhode. Zasiahnuť môže horné aj dolné končatiny. Prejaviť sa môže mesiac, ale aj rok od prekonanej CMP. Ľudia postihnutí týmto ochorením majú problém s vykonávaním každodenných činností.
Jednou z najúčinnejších foriem liečby je podľa platformy aplikácia botulotoxínu, ktorý uvoľňuje svalové napätie v postihnutých končatinách. Výsledky prináša v kombinácii s rehabilitáciou. "Pre liečbu spasticity je nevyhnutná multiodborová spolupráca neurológa, rehabilitačného lekára a fyzioterapeuta," upozornila primárka rehabilitačného oddelenia Univerzitnej nemocnice v Bratislave Helena Šingliarová.