Čo má však viac snehu na Sibíri spoločné so zimou na Slovenskou? Podľa odborníkov zvýšená snehová pokrývka v Sibíri počas októbra prispieva k vytvoreniu silnejšieho tlakového systému v regióne, ktorý vysiela viac vertikálnej energie do stratosféry počas zimy. Táto energia oslabuje a narúša polárny vortex a polárnu cirkuláciu.
"Ak je polárny vortex oslabený už pred zimou, stáva sa náchylnejší na úplný kolaps, čo môže viesť k náhlemu otepleniu stratosféry. Kolaps polárneho vortexu prináša nižšie teploty, ako je bežné, v Spojených štátoch a Európe, a taktiež nadpriemerné sneženie na východe Spojených štátov a v Európe. To nastáva preto, že studený vzduch z Arktídy sa ľahšie presúva na juh," vysvetlili.
Ak patríte medzi milovníkov zimy, vyzerá to tak, že najoptimistickejším zimným mesiacom bude tento rok práve december. Teplota v decembri by mala byť na úrovni dlhodobého normálu. Čo týka sa zrážok, tých by malo byť tento rok o čosi viac. To by mohlo viesť k jednotlivým vlnám sneženia. Nie je vylúčené, že by sme sa mohli dočkať aj nejakej snehovej kalamity.
Článok pokračuje na ďalšej strane→