Zmení to EÚ
„Dôvodov, prečo sú mzdové rozdiely v niektorých krajoch väčšie než v iných, môže byť viacero - od štruktúry zamestnanosti v danom kraji cez mieru zastúpenia medzinárodných firiem až po pôrodnosť a dostupnosť predškolských zariadení,“ komentuje situáciu Jitka Kouba, riaditeľka marketingu v spoločnosti Grafton s tým, že náprava tohto stavu a vyrovnanie miezd sú na dohľad.
Pomôcť v tom má smernica EÚ, podľa ktorej už od júla 2027 budú musieť firmy s viac než 150 zamestnancami každý rok reportovať výšku ich miezd a prípadné rozdiely v odmeňovaní mužov a žien na rovnakej pracovnej pozícii aj odôvodniť.
Veľké rozdiely sú na pozíciách v obchode
Z analýzy miezd uchádzačov, ktorým agentúra Grafton v roku 2023 sprostredkovala prácu, vyplynulo, že najväčšie rozdiely sú v stavebníctve a realitách, kde ženy zarobia v priemere až o 19 % menej než muži. Na pozíciách v obchode, vo financiách a v účtovníctve zaznamenala analýza v priemere 9 % rozdiel.
Naproti tomu na administratívnych pozíciách a vo výrobe zarábajú u nás ženy rovnako ako muži. „Prekvapením bolo pre nás aj zistenie, že približne rovnaké mzdy bez ohľadu na to, či ide o mužov, alebo ženy, majú na Slovensku aj výrobní pracovníci v priemysle,“ dopĺňa Martin Malo, riaditeľ Grafton Slovakia a Gi Group.