Nenávratne sa od nás však vzďaľuje a putuje za hranice slnečnej sústavy a už nikdy ju nebude možné bežnými prostriedkami sledovať. Je to pritom najjasnejšia kométa za posledné desiatky rokov aj vďaka chvostu dlhému niekoľko miliónov kilometrov. Nasnímal ju aj známy astrofotograf Petr Horálek.
Objekt objavili v januári 2023. Vedci zistili, že má otvorenú dráhu, čo znamená, že sa už nikdy k Zemi nevráti. Stratí sa vo vesmíre. Priblížila sa k nám z Ortovho oblaku, ktorý je na okraji slnečnej sústavy. Má asi kilometrové ľadovo-prachové jadro a jej chvost má dĺžku miliónov kilometrov.
Vidieť ju môžete nízko nad západným obzorom tesne po západe slnka. Musíte však mať šťastie na bezoblačný výhľad. Vidieť ju bude do začiatku novembra približne na rovnakom mieste, no postupne sa bude vzďaľovať. Aby ste ju zahliadli, stačí obyčajný ďalekohľad.
„Ozaj nepotrebujete astronomické teleskopy, stačí obyčajný divadelný, poľovnícky či turistický ďalekohľad alebo binokulár. Táto kométa má ešte jednu zaujímavosť. Podarilo sa mi ju vyfotiť aj za bieleho dňa. Pritom naposledy bola za slnečného dňa iná kométa odfotená 14. januára 2007. Pre astrofotografov ide o jedinečný fenomén,“ povedal astrofotograf Petr Horálek z Fyzikálneho ústavu v Opave s tým, že aj najbližšie dni budú vhodné na jej pozorovanie. Doplnil ho Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.
„Čím bližšie k novembru, tým bude nižšie nad obzorom, až napokon zostane pozorovateľný len jej chvost nad obzorom. Je to zaujímavý úkaz. V novembri sa potom stratí definitívne a zrejme navždy. V súčasnosti je asi 71 miliónov km vzdialená a v slnečnej sústave síce bude ešte dlho, no smeruje preč a k zemi sa už nevráti,“ podotkol s tým, že zloženie komét je rôznorodé. Zdôraznil, že na Skalnatom plese v 50. rokoch bolo objavených 18 komét, čo bola jedna tretina všetkých na svete. V roku 1954 bolo Slovensko ocenené ako kometárna veľmoc na konferencii v Ríme.
Štvrtkový superspln
Nastáva 17. októbra o 13.26 hod. a v celej kráse sa mesiac ukáže po západe slnka. Superpln bude výnimočný tým, že pôjde o najjasnejší a najväčší supermesiac v tomto roku. Priemerná vzdialenosť medzi Zemou a Mesiacom je približne 384 400 km. Mesiac sa teraz dostane k Zemi do vzdialenosti 357 364 km, a preto bude svietiť mimoriadne jasne. Na oblohe sa bude javiť väčší až o 14 % a svietiť bude v priemere o 30 % jasnejšie.